...autořiPETR PETKOVSKÝ

jednatel vydavatelské společnosti Sun Drive Communications a hlavní autor myšlenky unikátního sbírkového souboru Mendel.


JAN EMIL BIERNAT

farní vikář (kaplan), člen pastorační a ekonomické farní rady Augustiniánského opatství na Starém Brně a spoluautor unikátního sbírkového předmětu Mendel.


MAREK ORKO VÁCHA

český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel, který se ujal, po nejvyšším představenénem Řádu svatého Augustina, úvodního textu v knize Mendel. V úvodním textu shrnuje Mendela jako člověka, věřícího i vědce.


MARIKA HEMMEROVÁ

ředitelka společnosti Sun Drive Communications, kreativní manažerka a spoluautorka unikátního sbírkového předmětu Mendel.
...spolupracovníci

MARTIN REISSNER

literární a výtvarný historik, kritik a publicista. Je spoluautorem knihy Mendel a podílel se na výběru archiválií, které připomínají důležité Mendelovy životní milníky.
VÁCLAV PROCHÁZKA

člen farní rady Augustiniánského opatství na Starém Brně, historik a správce odkazu G. J. Mendela. Poradce k působení G. J. Mendela v Augustiniánském opatství, texty v knize Mendel.
HYNEK ADÁMEK

český geograf, novinář, fotograf a publicista, který je zároveň spoluautorem textů v knize Mendel.
PETR BOKŮVKA

profesionální překladatel, tlumočník a dabér, který se ujal korektury a překladu knihy Mendel.
...medailonky
fotografůZDENĚK VOŠICKÝ
dokumentární a tvůrčí fotograf

Zdeněk se narodil do letecké rodiny a dětství trávil střídavě na letišti a na odlehlé chalupě v čisté okolní přírodě - tím byly karty jeho života rozdány. Začínal u filmu a natočil několik úspěšných dokumentárních filmů s tématikou toulek po horách a létání na závěsném kluzáku. Získal cenu Barrandov studia a dvě nominace na prestižním MHFF (Mezinárodní Horolezecký Filmový Festival). Tam se setkal s horolezeckou legendou Kurtem Diembergerem a jeho fascinující diashow ho ovlivnila natolik, že odložil kameru a vzal do ruky fotoaparát, kterého se už nepustil. Zdeněk se věnuje především krajinné, přírodní a místopisné fotografii. Vydal šest úspěšných knih a jedna z nich získala hlavní cenu na 21. Pozimním knižním veletrhu. Postupně se začal prosazovat i na mezinárodní scéně a z jeho úspěchů jmenujme např. cenu od Světové fotografické organizace, 1. místo za architekturu V Monovisions photography awards, 1. místo ve Fine art photography awards, 1. místo za přírodu v ND Awards a mnoho dalších ocenění. www.zdenekvosicky.czLADISLAV RENNER

Úspěšný český fotograf zaměřující se na zachycení městských a přírodních scenérií, architektury a zajímavých momentů. Fotografuje od r. 2005 a brzy se začal umisťovat v místních i prestižních fotosoutěžích. Cestovatel, dobrodruh cestuje bez auta a přespává většinou jen ve spacáku a to nejen v přírodě, ale i ve městech.

Mezi jeho úspěchy patří např. opakované vítězství O nejhezčí pohlednici ČR, za Česko zabodoval i v celosvětové soutěži Metro Global Challenge 2009, několikrát zvítězil ve fotosoutěži na filmovém festivalu Klapka, úspěšně se umístil se svou soutěžní slideshow na pražském festivalu Kolem světa 2009.Ing. LIBOR TEPLÝ

Své první fotografie jsem zvětšoval mamince na klíně v improvizované temné komoře doma v kuchyni. Intenzivně jsem začal fotografovat ke konci studia na gymnáziu v Praze a od té doby mě fotografie provází celý život: Na studiu Vysoké školy zemědělské v Brně, na povinné vojenské službě i v mém prvním zaměstnání v zemědělství. Svá studia zakončená titulem zemědělského inženýra jsem záhy rozšířil o absolutorium na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Můj zájem o fotografii a o výtvarné umění jsem už po pěti letech nedokázal kombinovat s prací v zemědělství, a proto jsem se rozhodl pro zaměstnání v Domě umění města Brna. Po roce 1989 jsem zvolna nastoupil na dráhu fotografa ve svobodném povolání, na začátku nového tisíciletí jsme s manželkou založili vydavatelství zaměřené na vydávání knih s mými fotografiemi. Do současnosti jsem připravil necelou šedesátku autorských výstav a vydal přes dvacet fotografických publikací.
www.libor-teply.czSLÁVEK MEDEK

K fotografování jsem se dostal díky tátovi – zapálenému fotoamatérovi, již na prvním stupni základní školy. Začátky s tehdejší výbavou: SMENA 8M, byly z dnešního pohledu úsměvné, ale postupně položily základy nejen vlastní fotografické techniky – správný záběr, odhad vzdálenosti, nastavování expozice, nejprve odhadem, posléze pomocí expozimetru, tak po nějaké době alchymii s vyvoláváním filmů a fotek, tehdy samozřejmě černobílých. Na druhém stupni ZŠ přišel obrovský „skok“ na aparáty s výměnnými objektivy. Nejprve ZENIT, následně jsem postupoval přes Practiku, Fujicu, až k dnešní moderní výbavě. Focení je pro mne stále více méně koníček a zaměřuji se nejvíce na různé reportáže a dokumentační činnost. Mé fotky se dají najít v několika publikacích o brněnských kostelích, našel by se kalendář a pár fotek na stránkách starobrněnské farnosti.www.lomeko.czPETR JURAČKA
přírodovědec a fotograf

Narodil jsem se v roce 1985 s hodně špatným zrakem. Až tak špatným, že doktoři mým rodičům tvrdili, že patrně oslepnu úplně. Když mi bylo 16 měsíců, dostal jsem na nos svoje první brejle a od té chvíle jsem je prakticky nesundal. A dokonce jsem ani neoslepl, ale naopak, užívám si naplno zasněných pohledů z okna, z vrcholků hor, skrz hledáček fotoaparátů a co je pro mě nejvíce typické – skrz mikroskop. Miluju totiž všechny typy světla, barev i tvarů.

V současné době se fotografii věnuji zejména na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde fotím pomocí světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru. Krom těchto aktivit jsem také podlehl kouzlu rádiem řízených vrtulníků a filmu. A co je pro mě asi nejtypičtější – vše co dělám, dělám s až s naprosto fanatickým zaujetím. Jsem hrdým ambasadorem českého zastoupení Nikon, DJI a HighPoint a LowePro. Na hory a dál mě vybavuje Hanibal a zadek si teď v rámci přípravy na velehory vozím na kolech Rock Machine.
www.petr.juracka.eu...tisk


JEŘÁBEK MILAN, Tiskárna Repress

majitel hodonínské společnosti, která nabízí kvalitní polygrafické služby a jako jedna z mála disponuje klasickým knihtiskem – tiskem z výšky. Tato technologie byla použita i na tisk archiválií obsažených v souboru Documenta Historica, navíc obohacená o viditelnou japonskou vazbu.
...papírna


Ruční papírna Velké Losiny

převzala rostliny hrachu vypěstovaných v Mendelově zahradě ve Starobrněnském opatství a zapracovala jejich příměs do jedinečného ručního papíru, který byl použit pro soubor Documenta Historica.
...grafika


JIŘÍ PICH

grafik a designér, spolumajitel grafického studia J&BKO. Spoluautor grafických návrhů pamětní mince a dalších grafických součástí unikátního sbírkového souboru.

© 2022 MENDELKNIHA.CZ